Back to Question Center
0

Tetë Tetë Avantazhet e Përdorimit të GitHub - Semalt Ekspert

1 answers:

Nëse jeni një zhvillues software ose programues, atëherë duhet të keni dëgjuar për GitHub

. Ky shërbim hosting ka karakteristika të jashtëzakonshme si mjetet për menaxhimin e detyrave dhe një ndërfaqe grafike me bazë në internet.

Ajo strehon projektet e kodit burimor në gjuhë programimi të shumëfishta dhe mban gjurmët e ndryshimeve të bëra në përsëritje. Gjithashtu, ka karakteristika të bashkëpunimit si wiki dhe ndjekja e bug-eve. Përparësitë kryesore të përdorimit të GitHub janë diskutuar më poshtë.

1. Planet e ndryshme në dispozicion:

GitHub ofron plane bazë dhe të avancuara dhe është i përshtatshëm për përdorim nga profesionistët dhe jo profesionistët. Mund të zgjedhësh një plan të bazuar në kërkesat e tua dhe të presësh në mënyrë të përshtatshme projektet e softuerit të hapur me burim të hapur. GitHub pretendon të ketë mbi 15 milionë përdorues aktiv në mbarë botën dhe më shumë se 55 milion depo, duke e bërë atë një nga platformat më të mëdha ndonjëherë.

2. Dokumentacioni:

Me GitHub, ju mund të ndërmarrni projekte të ndryshme me burim të hapur siç janë dokumentacioni i thelluar dhe marrja e komenteve nga ekspertët. Ky program e bën të lehtë për ju të analizoni cilësinë e përmbajtjes suaj të scraped.

3. Shfaqni punën tuaj:

Dëshironi të shfaqni punën tuaj dhe të tërheqni më shumë klientë? GitHub është mjeti më i besueshëm dhe më i mirë në këtë drejtim; me të, zhvilluesit mund të shfaqin punën e tyre dhe të angazhohen gjithnjë e më shumë rekrutues apo klientë nga të gjitha anët e botës.

4. Krijo llogarinë tuaj me lehtësi:

Nëse dëshironi të përfitoni nga GitHub, do të duhej të krijoni një llogari. Megjithatë, magazinat publike mund të shkarkohen dhe shfletohen pa një llogari. Si përdorues i regjistruar, do të keni mundësi të menaxhoni, diskutoni dhe krijoni skedarë të ndryshëm, të dorëzoni kontributet tuaja dhe të rishikoni ndryshimet e kodit.

5. Funksionet e rrjeteve sociale:

GitHub ofron funksione të mrekullueshme të rrjeteve sociale si wiki, ndjekës, pëlqime, aksione, komente dhe ushqime. Grafiku i tij i veçantë i rrjetit shoqëror ju ndihmon të shfaqni punën tuaj dhe ju mbani përditësuar në temat e trendit.

6. Markdown:

Markdown na lejon të përdorim një redaktor të thjeshtë teksti për të redaktuar ose shkruar dokumente të ndryshme. Ndryshe nga mjete të tjera të zakonshme, ai jo vetëm që formaton përmbajtjen tuaj në një formë të organizuar, por gjithashtu e ruan atë në bazën e saj të të dhënave për përdorime jashtë linje.

7. Ndiqni ndryshimet në versione të ndryshme:

Kur njerëzit bashkëpunojnë në projekt, mund të mos jetë e lehtë të mbash gjurmët e gjithçkaje. Por me GitHub, ju mund të gjurmoni ndryshimet dhe të mbani shënimet e rishikimeve. Ky program punon pikërisht si Google Drive dhe Microsoft Word; me GitHub, ju mund të përdorni versionet e ndryshme të një skedari dhe nuk keni nevojë të mësoni gjuhët e programuara në të gjitha.

8. Kompatibil me platforma të ndryshme:

Një nga tiparet më të dallueshme të GitHub është se është në përputhje me Google Cloud dhe Amazon. Gjithashtu, ky softuer thekson sintaksën në më shumë se 150 gjuhë programimi dhe thjeshton punën tuaj Source .

December 22, 2017