Back to Question Center
0

Ekspert i Semalt: Çfarë është Spam Referrer & A punon vërtet?

1 answers:

Spam referimi është trafiku me cilësi të ulët që arrin në faqen tuaj përmes burimeve të dyshimta, të tilla si darodar.com. Është e mundur të krijohen filtra që përjashtojnë trafikun e referuar nga këto fusha. Kur përjashton referuesit, ju parandaloni hitet me cilësi të ulët që kanë origjinën në statistikat tuaja të Google Analytics. Gjenerimi i trafikut në shënjestër në faqen tuaj duhet të jetë shqetësimi juaj kryesor gjatë drejtimit të një faqe interneti të e-commerce - paralumi vendita on line. Analiza javore ose mujore e llogarisë së Google Analytics është e rëndësishme në mënyrë që të arrini rezultatet e dëshiruara në asnjë kohë.

Frank Abagnale, një specialist i lartë nga Semalt , elaboron në artikullin për çështjet e dobishme në këtë drejtim.

Çfarë është spam referrer

Duke shqyrtuar llogarinë tënde të Google Analytics, mund të shihni disa vizita të çuditshme në raportin e saj dhe asnjëherë më parë nuk keni dëgjuar për të. Kjo është spam referrer që gjeneron shumë hits çdo ditë, dhe shkalla e fryrjes është deri në 100%. Në pak fjalë, referreri është çdo gjë që përcjell vizitorët në një faqe tjetër. Pra, gjëra të tilla si lidhje me motor kërkimi , reklama banner, email dhe lidhje degë, janë referuar nëse ata përcjellin trafikun tuaj në burime të çuditshme.

Teknikisht, spam-i i referimit është pronë e një kërkese HTTP të dërguar nga shfletuesi në një URL të caktuar, IP ose lidhje të degës. Referuesit janë të dobishme vetëm kur ato krijohen natyrshëm nga Google, Bing dhe Yahoo. Ndërsa referuesi i HTTP është i hapur për modifikime dhe ndryshime, është një abuzim i madh nga spammers dhe duhet të hiqet sa më shpejt që të jetë e mundur. Ka dy arsye kryesore pse spammers zgjedhin të dërgojnë trafikun e referimit..

1. Rritja e trafikut në faqet e internetit të veta

Hakerët dhe spammers zhvillojnë skripta të automatizuara për të gjeneruar qindra e mijëra vizita me URL referuese të rreme. Me fjalë të tjera, mund të themi se ata dërgojnë trafik të rrejshëm në faqet e internetit të ndryshme për të krijuar backlinks dhe për të rritur trafikun e faqeve të tyre. Kjo gjeneron të ardhura për ta dhe renditja e vendeve të tyre është përmirësuar në rezultatet e motorëve të kërkimit .

2. Rritja e lidhjeve të jashtme

Disa vende publikojnë dhjetëra artikuj çdo ditë, dhe kjo është synimi i spammers. Ato përfshijnë backlinks dhe japin kredi për burime autentike. Hakerët synojnë të të kthehen në faqet e internetit të tyre duke përdorur ato lidhje. Mjaft backlinks krijohen çdo ditë, dhe renditja e vendeve të tyre përmirësohet brenda disa ditësh.

A funksionon spam-i i referimit

Jo, nuk funksionon dhe është i punësuar vetëm nga organizata të dyshimta SEO. Këto kompani premtojnë të rrisin trafikun në faqen tuaj te internetit, por premtimet e tyre janë të bazuara në strategjitë e zezë të Hat SEO. Nuk mund ta neglizhojmë faktin se nuk ka asnjë mënyrë për të hequr qafe spamin e referimit. Ata rrisin trafikun në një faqe interneti, por rezultatet afatgjata nuk janë joefektive. Është e sigurt të përmendet se spam-i i referimit ka potencialin për të shkatërruar performancën e motorrit të kërkimit të faqes tënde dhe rrit normën e tij të fryrjes. Shkalla e fryrjes luan një rol jetësor në gradat e kërkimit. Kur kërcimi është i lartë në krahasim me faqet e tjera të ngjashme, duhet të punoni në cilësinë e artikullit tuaj dhe rangimi i faqes suaj do të bjerë ngadalë pa marrë parasysh sa e mahnitshme është optimizimi i motor kërkimi. Përveç kësaj, ju mund të vëreni një rritje në bandwidth që mund të rrisë faturat e hosting për asnjë arsye.

November 29, 2017