Back to Question Center
0

Ekspert i Semalt: Ju, Po, Ju! A e dini se çfarë është një Spam Ghost Referrer?

1 answers:

Kërkesa Ghost ose spam referreri është trafiku i rremë që shfaqet në llogarinë tuaj të Google Analytics. Megjithatë, kur kontrolloni nga afër se nga vijnë goditjet, do të shihni se ato janë nga një faqe interneti e referimit dhe rrisin normën e fryrjes në masë të madhe. Aktualisht, ekzistojnë dy lloje kryesore të referimeve të fantazmave që ndikojnë në të dhënat e Google Analytics. Së pari, ka bots spam dhe crawlers që indeksojnë faqet tuaja të internetit dhe injorojnë skedarët robots - peru traditions and holidays.txt. Lloji i dytë është Darodar, i cili mund të identifikohet si program i paligjshëm i gjenerimit të trafikut. Ryan Johnson, Menaxheri i suksesit të klientëve , shpjegon se çështja kryesore është se spam-i i referimit të fantazmërisë vjen nga fusha të shumëfishta, shumica e të cilave janë tema të rritura dhe godasin faqet e internetit gjatë orës.

Dallimi në mes të bots spam dhe referime ghost është cilësia e trafikut. Spam ghost referrer dërgon trafikun nga fusha të reja dhe të panjohura, por kurrë nuk i viziton aktualisht faqet e internetit. Në vend të kësaj, ata lënë shtigjet dixhitale që ndikojnë në llogaritë tuaja të Google Analytics dhe rritjen e shkallës së fryrjes tënde. Ata synojnë të ndjekin kodet e tua të Google Analytics dhe mund t'i bllokoni duke krijuar filtra në llogarinë tuaj. Në këtë mënyrë, ju do të jeni në gjendje të ndalni spamin e referimit të fantazisë nga shkatërrimi i të dhënave tuaja analitike.

A ndikojnë spam-i i ghost-it në SEO ose në faqen e internetit?

Është e sigurt të përmendet se spam-i i referimit të fantazmës nuk ndikon në SEO-in ose në faqen tuaj elektronike. Siç e kemi përshkruar tashmë, ata nuk e vizitojnë faqen tuaj të internetit, por shfaqen në referuesit kryesorë të të dhënave të Google Analytics..Sidoqoftë, kjo është ajo që ndikon në të dhënat tuaja dhe në raportet analitike. Spam ghost referrer godet faqen tuaj gjatë gjithë ditës dhe tregon deri në një mijë hitet në 24 orë.

Spam referues spam ka gjërat e mëposhtme në faqen tuaj:

  • Në masë të madhe rrit normën e përgjithshme të rimbushjes së faqeve tuaja të internetit.
  • Mund të ulë numrin e vizitorëve në blogun ose faqen tuaj.
  • Përshtatet të dhënat e referimit dhe e bën të vështirë për ju që të shihni nëse trafiku është i cilësisë apo jo.
  • E pengon konvertimin e qëllimit dhe të dhënat e vendndodhjes, duke ju dërguar shumë vizita nga Rusia.

Si dërgojnë dërguesit e të dhënave në llogaritë e tua të Google Analytics

Në kodin tënd të Javascriptit, një ID për përcjelljen tregon Google Analytics ku faqja e referimit ju dërgon trafikun. Spammerët përdorin këto tri metoda për të dërguar vizitorë të rremë dhe hite në llogaritë e tua të Google Analytics:

1. Ata futin kodet Javascript në faqet e tyre të internetit dhe gjenerojnë hite në faqet e tyre të internetit.

2. Ata krijuan botet e automatizuara për të indeksuar faqen tuaj te internetit, duke i hedhur poshtë referuesit dhe duke treguar shumë vizita.

3. Ata krijuan bota specifike për të dërguar të dhëna direkt në Google Analytics dhe nuk përfshijnë faqe të vërteta referimi.

Mënyra më e mirë për të parandaluar spam-in e referimit të ghost-it është krijimi i filtrave ose redaktimi i skedarit tuaj .htaccess. Ju mund të krijoni sa më shumë filtra sa doni të parandaloni hitet e dyshimta nga prishja e të dhënave tuaja të Google Analytics.

November 29, 2017