Back to Question Center
0

Ekspert i Semalt nga Islamabadi: Si ta bllokohet referimi i Darodarit

1 answers:

Darodar.com shpesh shfaqet në listën e referimit të profilit tuaj të Google Analytics, pavarësisht faktit se nuk ju dërgon trafik të vërtetë. Ju mund të vëzhgoni vizita të dukshme, të gjitha të cilat kanë përqindje të fryrjes prej 100% dhe zero sekonda të shpenzuara në faqen tuaj te internetit - tag heuer grand carrera reviews. Darodar.com angazhohet në praktikën e njohur si spam referrer. Faqja pretendon të ofrojë trafik të vërtetë, por jo. Darodar.com publikon një listë të referimeve më të mirë të saj, dhe spammers besojnë se duke hyrë në këto lista ata mund të marrin backlinks cilësisë .

Një arsye tjetër është se ata shpresojnë që ju do të vizitoni faqet e tyre dhe do të blini diçka nga lidhjet e tyre të shoqërive. Në të gjitha mënyrat, darodar.com është një kompani e zezë e hat SEO që premton të rrisë trafikun tuaj, por kryen detyrat me teknika ilegale dhe joetike.

Sohail Sadiq, një specialist udhëheqës nga Semalt , jep këtu disa këshilla të dobishme në këtë drejtim.

Si ndikon spam-i i referimit

Cilado qoftë arsyeja për spamin e referimit, kjo ka ndikim në të dhënat e Google Analytics. Një nga arsyet kryesore për përdorimin e GA është që të kontrolloni cilat uebfaqe po ju dërgojnë trafik të ligjshëm dhe cilat janë të përfshira në trafikun e paligjshëm duke dërguar taktika. Është gjithashtu e rëndësishme të dini cilat vende janë renditur më mirë në rezultatet e motor kërkimi dhe si të përmirësoni strategjitë tuaja për marrjen e lidhjeve të reja.

Norma e fryrjes dhe koha e kaluar në faqen tuaj janë të rëndësishme pasi këto ju lejojnë të përmirësoni strukturën dhe përmbajtjen e faqes tuaj. Nëse zotëroni një vend biznesi, kjo do t'ju ndihmojë të përmirësoni normën e konvertimit dhe do të krijoni pista të reja për ju. Nëse doni të merrni disa vendime të rëndësishme për rritjen e biznesit tuaj bazuar në të dhënat e Google Analytics, ju duhet të ndaloni spamin e referimit për të ndërhyrë në saktësinë e të dhënave tuaja.

Si të shpëtoj nga spam-i i referimit

Lajmi i mirë është se është e mundur që të heqësh qafe spamin e referimit nga të dhënat e Google Analytics. Mënyra më e mirë është të vendosni disa filtra në llogarinë tuaj të Google Analytics. Disa faqe përdorin bots për të vizituar faqet tuaja të internetit, ndërsa të tjerët i dërgojnë vizitat e rreme drejtpërdrejt në llogarinë tuaj Google Analytics pa vizituar faqen tuaj te internetit. Ju mund të hiqni të dy prej tyre duke krijuar filtra në llogarinë tuaj Google Analytics.

Për vendosjen e filtrave për darodar.com, duhet të keni parasysh të mëposhtmet:

Hyni në llogarinë tuaj të Google Analytics dhe shkoni te seksioni Admin. ,

Zgjidh opsionin e llogarisë dhe pronësisë në drop-down dhe krijoni filtra në seksionin e Shikimeve të Dedikuara. ,

Nën drop-down-in Shiko, ju duhet të klikoni në opsionin New Filter dhe të emrit filtrin tuaj si darodar.com. ,

Mos harroni të zgjidhni opsionin e filtrit të personalizuar dhe zgjidhni Kërkesën në fushën tuaj të Filtrimit drop-down. ,

Këtu duhet të fusni darodar \ .com në seksionin e filtrave dhe klikoni mbi butonin Ruaj para mbylljes së dritares.

Ju mund të shtoni me lehtësi filtra të tillë për të gjithë referuesit e spameve që shfaqen në llogarinë Google Analytics. Ju duhet të mbani një sy në domenet e reja që shfaqen në të dhënat tuaja dhe të shtoni filtra të reja për çdo gjë që shfaqet me kalimin e kohës.

November 29, 2017