Back to Question Center
0

Eksperti i Semalt-it di si të bllokojë spam-in e referimit në më pak se 10 minuta

1 answers:

Kërkimi i shpejtë i spam-it të referimit të bllokut do të kthejë më shumë se 500,000 rezultate. Ajo është bërë një problem i madh dhe webmasters janë të shqetësuar për llogarinë e tyre të Google Analytics. njerëz të ndryshëm kanë publikuar mesazhet, mësime dhe udhëzon se si të bllokuar referrer spamit, por ju patjetër nevojë për burime teknike për të përmirësuar gradën e përgjithshme sitit tuaj në rezultatet search engine .

Në qoftë se ju nuk e dini plagën që ne e quajmë si referimit spam, Frank Abagnale, një ekspert i lartë i Semalt , siguron se kjo është një spamit fantazmë që nuk të vizituar faqen tuaj te internetit, por është gjithmonë e dukshme në llogarinë tuaj të Google Analytics në formën e goditjeve.

Spamja e referimit është dizajnuar që të ndërhyjë në llogarinë tuaj të Google Analytics dhe të imponon lidhjet e referimit nga faqja me diçka të njohur si spambot. Buttons-for-website, free-social-buttons - prism no deposit bonus codes 2014.xyz, dhe darodar.com janë disa nga shkelësit kryesorë. Të gjitha këto fusha do të hapen në raportet tuaja të Google Analytics dhe shpresoj që ju do të vizitoni lidhjet e tyre filiale.

Ka dy arsye kryesore pse spam-i i referimit është një problem i madh. Para së gjithash, ata janë të dyshimtë, dhe goditjet e shtrembërojnë të dhënat e Google Analytics. Faqet e internetit të përbindëshit si z. Porter dhe BBC nuk janë të bllokuar nga spam-i i referimit pasi ata marrin shumë vizitorë çdo ditë..Në të kundërt, faqet e internetit dhe bloget që janë relativisht të reja mund të marrin dyzet e pesëdhjetë sesione çdo ditë. Është një ndikim i madh në analizën e marketingut dhe mund të kompromentojë cilësinë e trafikut të nisjes tuaj në një masë të madhe. E dyta është se vizitat e referimit të spam-it do të përtypen serverat dhe burimet për gjërat që as nuk dini. Më e rëndësishmja, kurrë nuk do të kuptoni nëse spam-i i referimit është aktualisht i pranishëm në llogarinë tuaj të Google Analytics, pasi hitet e tyre gjithmonë regjistrohen si normale.

Si të bllokoni spam-in e referimit në Google Analytics-in tuaj:

Ju lehtë mund të bllokoni spam-in e referimit në llogarinë tuaj Google Analytics me këto hapa të thjeshtë.

Hapi # 1 - Shko te seksioni Admin> Filtra në pultin e Google Analytics dhe shtoni një Filtër të ri. Mos harroni të emrit filtrin tuaj si darodar.com.

Hapi # 2 - Zgjidhni emrin e paracaktuar vetëm kur uebfaqja e dyshimtë tashmë ishte shtuar në një filtër. Ne ju sugjerojmë të vendosni emrin e domain së bashku me nën-domainet në një filtër. ​​

Hapi # 3 - Mos harroni të ruani cilësimet para se ta mbyllni dritaren. Ju mund të përsërisni procesin për çdo domain të ri ose nën-domain.

Duhet të mbani parasysh se nëse aplikoni segmente të ndryshme në raportet tuaja, ato nuk do të përfshijnë spamin e referimit dhe do t'ju duhet ta shtoni veç e veç. Përdorni opsionin e segmentit vetëm kur dëshironi të hiqni shumicën e spamit të referimit nga një faqe interneti me madhësi të madhe. Deri më tani, asnjë zgjidhje nuk është në dispozicion me rezultate 100% të sakta, pasi shumica e metodave garantojnë që të bllokojnë vetëm 99% spam referimin. Nëse këto zgjidhje nuk punojnë për ju, është më mirë të redaktoni skedarin tuaj .htaccess ose të kërkoni një zgjidhje tjetër në mediat sociale.

November 29, 2017