Back to Question Center
0

Këshilla të dobishme dhe truket nga semalt në Si të Përjashtojnë Crawler Dhe Spam Nga Website juaj

1 answers:
Gjithashtu i njohur si spamdexing, bombardimi i referimit është trendi aktual në sektorët e marketingut dixhital që do të rrëzojnë faqen tuaj të WordPress në më pak se një javë. Gjatë disa muajve të fundit, janë raportuar raste të një serveri të uebit dhe spam-i i referimit të fantazmës që ndikojnë në faqet e internetit të tregtisë elektronike, duke paraqitur një rrezik të madh për faqet në fazën e hershme të zhvillimit.

Kohët e fundit, ne kemi nisur një uebsajt fotografik që fokusohet tek bebet dhe fëmijët. Si një faqe interneti të re, ne u përqëndruam në zhvillimin e faqes sonë të internetit por harrojmë që të bllokojmë crawlers nga indeksimi i sitit - consulting it outsourcing & professional services. Për fat të keq, spam-i i referimit të fantazmës dhe spam-i i servisit pa një mundësi për të shfrytëzuar. Ne kemi filluar marrjen e referimeve me origjinë nga një vend porn.

Si një webmaster, ju nuk doni të gjeni veten duke u qoshe nga referime dashakeqe. Spam referues i Crawler punon për t'ju dërguar lidhje të dëmshme dhe për të ngarë trafikun e rreme në faqen tuaj të internetit të sapoformuar. Në afat të gjatë, do të përfundoni duke klikuar lidhjen me qëllim të identifikimit se ku vjen shumica e trafikut tuaj. Kjo është se si spammers fitojnë dollarë. Këtu janë truket dhe këshilla nga Jack Miller, Menaxheri i suksesshëm i suksesit të klientëve Semalt , i cili do t'ju ndihmojë të përjashtoni crawler dhe spam nga faqja juaj e internetit.

Çfarë ju duhet të dini për spam referrer

Spammers qasje ndaj pronarëve të internetit dhe marketers online ka ndryshuar me kalimin e kohës. Aktualisht, spammerët po bëjnë kërkesa të automatizuara për pronarët e faqeve dhe lënë URL të rreme që përcjellin pronarët e faqeve në faqet e internetit me qëllim të keq. Një sulmues truket tregtarët online për të klikuar lidhjet e automatizuara nga kurioziteti..Pas klikimit të lidhjeve, spammers përfundojnë duke fituar para të gatshme, të quajtur si një tarifë reklamimi.

Spam referues i crawlerit punon në trafikun e rremë në faqen tuaj te internetit. Koha e marrë nga vizitat e falsifikuara çon në një shkallë të lartë të kërkuesit dhe kohëzgjatjen minimale të sesionit, një faktor kritik që çon në algoritmet që rendisin fjalën tuaj konvertuese si të papërfillshme. Spamterët përfitojnë nga spam-et e referimit të fantazmave, ku kodet e automatizuara rrëmbejnë kodin tuaj analitik të Google dhe përfundojnë duke i shtrembëruar të dhënat tuaja.

Truket se si të përjashtohen serveri dhe spam nga analytics tuaj

Duke përdorur GM Block Bots për të bllokuar spam referrer

A jeni një webmaster që haset me spam të referimit në analistin tuaj? Nuk ka nevojë për panik. GM Block Bots është një nga WordPress më të shkëlqyera që punojnë për të përjashtuar crawlers dhe spam si best-seo-solution.com dhe blackhatworth.com nga Google Analytics tuaj. Për të hequr spam referrer duke përdorur një plugin WordPress, ngarkoni versionin më të fundit GM Block Bot në faqen tuaj te internetit dhe pastaj aktivizoni atë.

Duke përdorur .htaccess file për të bllokuar spam referrer

Si një webmaster, ju lehtë mund të parandaloni dhe të përjashtoni spamin e referimit duke përdorur një .htaccess file. Ky skedar i konfigurimit funksionon për të bllokuar URL-të e dëmshme nga referimi në faqen e internetit të WordPress-it tuaj. Thjesht shtoni një kod të gjeneruar në skedarin tuaj .htaccess për të bllokuar referuesin e servilizimit nga skajshmëria me të dhënat e fushatës suaj.

Çfarë duhet të dini rreth referimit të fantazmës

Në krahasim me spamin e referimit të servilizuar, spam-i i referimit të ghost-it mund të përjashtohet duke vendosur filtra për të bllokuar URL-të e spamit. Krijo dhe përdor një emër të vlefshëm për të bllokuar URL-të e paligjshme nga dhënia e të dhënave në llogarinë tënde.

Pas bllokimit të bots, spam referimi dhe trafiku i padëshiruar nga referimi në faqen tuaj të internetit pret një rënie drastike në trafikun e faqes suaj. Sidoqoftë, norma juaj e fryrjes do të xhirojë dhe do të ballafaqohet me periudha të gjata kohore të sesionit Jini vigjilentë dhe aktivë për të mos lejuar që serveri dhe spam të mos jenë më të shtrembëruar me raportin tuaj të Google Analytics.

November 29, 2017