Back to Question Center
0

Këshilla të dobishme nga semalt në Si të bllokoni email të padëshiruar në llogarinë tuaj Gmail

1 answers:

Marrja e emaileve të padëshiruar dhe fals nga llogaria juaj e Gmail mund të jetë paksa irrituese. Gmail ka paraqitur filtra efikasë për të parandaluar email spam, me origjinë nga listat e postimeve me qëllim të keq dhe dërguesit e veçantë. Nëse keni marrë email spam, Gmail ju bën më të lehtë për të bllokuar postat e rreme në mënyrë të përhershme.

Ross Barber, eksperti Semalt , thotë se gjatë viteve të fundit, spammers dhe sulmuesit përdorën email të shkruar për të vjedhur informacione nga kompjuterët e përdoruesit përfundimtar. Nëse klikoni në një email të rremë në llogarinë tuaj Gmail, ju mund të ridrejtoni në një faqe interneti me qëllim të keq ku hakerat mund të shpejt të marrin informacionin dhe fjalëkalimet tuaja financiare. Në planin afatgjatë, spammers bëjnë para të vërteta të paguara nga organizatat si një tarifë reklamimi - hosting ucuz. Mesazhet e padëshiruara nuk duhet të jenë një problem thelbësor që ndikon në fushatën tuaj online ose në operacionet. Lejimi i emaileve të rremë është vetëm një bezdi e vogël duke minimizuar numrin e emaileve të padëshiruara të dërguara në llogarinë tuaj.

Si të bllokoni përdoruesit në llogarinë tuaj Gmail duke përdorur filtra spam

Kur është fjala për parandalimin e emaileve të spamit nga llogaria juaj e Gmail, përdorimi i filtrave të spamit duhet të jetë opsioni juaj i parë për t'u marrë në konsideratë. Filtrat Spam identifikojnë se ku shumica e emaileve tuaja të padëshiruara vijnë nga elementët teknikë të emaileve të rremë, fushëveprimi i mbuluar me postën elektronike dhe numri i përgjithshëm i njerëzve që marrin emailin e padëshiruar.

Për të bllokuar email të bezdisshëm dhe të rremë që vijnë nga dërguesit e veçantë nga marrja në llogarinë tuaj Gmail, thjesht shtoni dërguesit në listën tuaj të bllokut të Gmail-it. 'shfaqet në këndin e sipërm të djathtë të email-it fals.

Zgjidh përmes opsioneve të shfaqura pas klikimit të shigjetës së poshtëm dhe kliko opsionin 'Blloko Sender'. Në të ardhmen, të gjitha emailet e padëshiruara nga dërguesi i bllokuar transferohen automatikisht në dosjen 'junk'. Fatmirësisht, Gmail ju jep një shans për të zhbllokuar dërguesit e bllokuar aksidentalisht.

Truket se si të raportojnë email spam

Kur të zbuloni një email spam në llogarinë tuaj Gmail, ju nuk keni nevojë të bëni panik. Duke klikuar shenjën e vendosur në listën e postës elektronike ose duke përdorur filtra ofrojnë zgjidhjen më të mirë. Google përdor raporte të paraqitura nga përdoruesit e fundit për të përsosur filtrin e spamit dhe për ta bërë atë më të mirë. Filtrat Spam ofrojnë rezultatet më të mira ndonjëherë. Megjithatë, disa junk mail gjithmonë gjejnë një mënyrë për të kaluar në llogarinë tuaj Gmail. Për të raportuar e-mail junk marrë në llogarinë tuaj, klikoni 'arrow poshtë' shfaqet në krye të djathtë të junk mail marrë.

Lëvizni poshtë listën e opsioneve të përmbajtura nën shigjetën poshtë dhe klikoni 'Raporto spam' opsion. Pas shënimit ose raportimit të mesazheve dhe postës elektronike, përmbajtja e hedhjes së mbeturinave dërgohet në 'dosje junk'. Mbani bllokimin dhe raportimin e postës elektronike të padëshiruar në Gmail dhe minimizoni numrin e skedarëve junkë që ju janë dërguar nga spammers dhe sulmuesit.

Gmail merr seriozisht sigurinë e llogarisë suaj Gmail. Mos lejoni që inbox juaj të mbingarkohet me skedarë junk dhe email të padëshiruar. Shmangni marrjen e emaileve fals nga dërguesit e veçantë duke i shtuar ato në listën tuaj të bllokut. Çbllokimi i dërguesve të bashkangjitur në listën tuaj të bllokut mund të bëhet rastësisht duke klikuar 'shigjetën poshtë' dhe duke klikuar opsionin 'zhbllokimi'.

November 29, 2017