Back to Question Center
0

Pse WordPress Plugins zhduken nga direktoria e plugineve?

1 answers:
Rreth pesëdhjetë mijë WordPress plugins janë në dispozicion në dosjen e plugin WordPress, por një herë në një kohë disa prej tyre zhduken, dhe ne nuk e kuptojmë pse po ndodh. Ka disa arsye të mira pse kjo po ndodh, por informacioni nuk është i disponueshëm publikisht.

Ross Barber, një ekspert udhëheqës i Semalt , tregon se nëse plugin juaj është zhdukur papritmas dhe doni të dini arsyen para fillimit të hetimit, duhet të kontrolloni panelin tuaj të WordPress për mundësitë e mëposhtme

1 - bay area computer networking solutions. Faqja juaj është komprometuar

Ndonjëherë faqet e internetit WordPress ose blogging janë komprometuar pa dijeninë tuaj. Shanset janë që të dhënat tuaja janë vjedhur dhe shtojcat nuk funksionojnë siç duhet në WordPress. Më lejoni këtu t'ju them se WordPress është përgjegjës për kryerjen e kontrolleve themelore në të gjitha pluginët e instaluar dhe mund të heqë kodet e injektuara në metadatat tuaja, por nëse problemi vazhdon, duhet menjëherë të konsultoheni me një WordPress ose një ekspert IT.

2. Kontrollo kodin e redaktorit për vjedhjet e mundshme

Një tjetër arsye pse WordPress plugin juaj nuk po shfaqet është se ju ose dikush tjetër keni ndryshuar kodin e redaktorit. Ndonjëherë hakerët dhe spammers përfitojnë nga dosjet e ekzekutimit dhe kodet e redaktorit të faqes tuaj WordPress dhe futni kodet e tyre me qëllim të keq në to. Shanset janë që ndonjë nga këto kode të udhëhequr plugin tuaj të zhduket nga dosja plugin, por nuk ka asgjë për t'u shqetësuar rreth. Ju vetëm duhet të shkoni në seksionin Editor dhe kontrolloni nëse çdo gjë është normale..Nëse shihni disa kode të dyshimta këtu, ju duhet t'i hiqni ato sa më shpejt që të jetë e mundur.

3. Probleme me skedarin PHP

Ashtu si seksioni i redaktorit, skedari juaj PHP ka të ngjarë të redaktohet nga ndonjë haker ose një administrator tjetër. Ju vetëm duhet të kontrolloni cilësimet e kësaj skedari dhe të merrni atë të redaktuar, nëse është e detyrueshme. Më shpesh, këto skedarë redaktohen nga hakerat për arsye të keqdashës.

4. Kujdes nga mjetet e injektimit të kodit

Ju kurrë nuk duhet të përdorni një mjet automatik të injektimit të kodit në faqen tuaj të WordPress. Kjo për shkak se kodet e tilla mund të bëjnë që disa ose të gjitha shtojcat të zhduken nga dosja dhe mund të humbni edhe aksesin tuaj në faqen e internetit. Hakerët ndonjëherë kryejnë sulme të Shpërndara Denial of Service dhe injektojnë disa kode të dëmshme në faqen tuaj duke përdorur këto mjete, kështu që ne ju rekomandojmë që të qëndroni larg atyre mjeteve të kodit dhe të siguroni mbrojtjen e sitit tuaj.

5. Wordpress mund të heqë vetë prizën

Ndonjëherë, WordPress heq ose çinstalon një plugin dhe arsyeja për të është e panjohur. Megjithatë, mund t'i kontrolloni cilësimet e sigurisë dhe të kontaktoni të moshuarit për të ndalur WordPress-in që të heqë disa shtojca në të ardhmen. Nëse WordPress juaj ju ka paralajmëruar në mënyrë periodike për disa gjëra dhe nuk keni vërejtur, shanset janë që plugin juaj të hiqet automatikisht nga dosja.

6. Përditëso shtojcën për të parandaluar marrjen e tij

Ndonjëherë shtojcat e vjetëruara ose përditësohen automatikisht ose largohen nga dosja e plugin WordPress. Për të parandaluar këtë çështje, duhet të përditësoni rregullisht shtojcat tuaja dhe të mbani standardet e tyre sa më të larta.

November 29, 2017