Back to Question Center
0

Semalt: A është Botnet Cyberweapon më i fuqishëm?

1 answers:

Botnets aktualisht konsiderohen si armë më të fuqishme kibernetike në përmbajtjen e industrisë së marketingut. Botnetët marrin levave të përdoruesve të kompjuterave dhe kredencialet e qasjes pa pëlqimin dhe njohurinë e pronarëve. Jason Adler, Menaxheri i suksesit të konsumatorëve , shpjegon se kjo armë kibernetike mund të ndikojë në kompjuterë, printerë apo regjistrues.

Çfarë duhet të dini për botnet

Botnetet janë një rrjet i pajisjeve të komanduara nga malware për të vjedhur në faqet e internetit dhe pajisjet në heshtje. Një botnet është komanduar nga bot-herders, kriminelët kibernetikë që kontrollojnë botët pa u nevrikosur në kompjuter. Bot-herders veprojnë me ndihmën e serverëve komandues që i fuqizon ata për të kryer sulme ndaj organizatave.

Zakonisht, ato përdoren për të vjedhur dhe për të hyrë në informacion financiar dhe fjalëkalime. Një denial-of-service shpërndarë është një tjetër përdorim i botnets, ku botët janë të kontrolluara për të zbuluar trafikun ose dërgojnë kërkesa fals në një faqe interneti të veçantë. Në afat të gjatë, faqja e synuar përfundon duke u mbingarkuar, një skenar që i detyron ata të mbyllen. Kohët e fundit, rrjetet robotike janë përdorur gjerësisht për të vjedhur para në fushatat bamirëse.

Rritja e rrjeteve robotike

Rritja dhe zgjerimi i internetit të gjërave kanë luajtur një rol të rëndësishëm në rritjen e botneteve. Pajisjet e Internetit (IoT) mund të manipulohen lehtë dhe sulmohen nga botnetet në krahasim me kompjuterat. Shodan, një motor për pajisjet IoT, përdoret zakonisht nga bot-herders për të identifikuar dhe zbuluar pajisjet dhe pajisjet në nevojë në internet.

Zhvilluesit që dizajni botnet jo vetëm që përdorin rrjete robotike për përfitimin e tyre financiar, por gjithashtu i japin me qira ato sulmuesve të tjerë me qëllim të keq. Sulmuesit përfitojnë nga botnetet për të vjedhur dhe për të hyrë në informacionin vendimtar në faqet e internetit. Bredolab botnet është një shembull i një rrjeti robotik që është marrë me qira nga hakerët. Në kthim, sulmuesit përfunduan duke paguar zhvilluesin një shumë të parashikuar prej $ 120,000 në baza mujore.

Mirai ishte një sulm tjetër i shpërndarë për mohimin e shërbimit që u bë viral. Zhvilluesit që projektuan botnet ofruan armë kibernetike për një pagë mesatare prej 7,500 dollarë në orë.

Këshilla se si të mbroni PC tuaj nga botnet

Botnetet konsiderohen të rrezikshme pasi sulmet hyjnë në fuqi pa njoftimin e përdoruesve të kompjuterit. Pas marrjes së levave, kompjuteri juaj shfaq një kulm në trafik dhe performancë më të ngadaltë. Këtu janë truket për të mbrojtur pajisjen tuaj nga të qenit i infektuar me rrjetin botnet.

  • Shuaj karakteristikat e panevojshme nga kandidimi në kompjuterin tuaj. Hakerët përfitojnë nga pajisjet përmes veçorive dhe porteve të hapura.
  • Përditësimi i rregullt i pajisjeve dhe softuerit janë në pajisjen tuaj. Mbajtja e programeve dhe programeve tuaja të përditësuara ndihmon në zbulimin dhe bllokimin e skedarëve dhe bots me qëllim të keq për të hyrë në kompjuterin tuaj.
  • Përdorni fjalëkalime të forta dhe ndryshoni cilësimet e paracaktuara të kompjuterit tuaj për të mos u dëmtuar. Malware dhe sulmuesit skanojnë fjalëkalime të dobëta dhe cilësimet e fabrikës për të hyrë në pajisjen tuaj.

Në sektorin aktual të marketingut, botnet janë konsideruar si sulmet kibernetike më të qëndrueshme në internet. Mos lejoni botnet të rrezikojnë fushatën tuaj online. Qëndroni vigjilent duke zbatuar këshilla të mësipërme Source .

November 29, 2017