Back to Question Center
0

Semalt: Bllokimi i një vendi në kompjuterin tuaj ose telefonin Android

1 answers:

Nëse jeni duke mbrojtur fëmijën tuaj ose fshehni të dhënat personale, ka disa mënyra për të bllokuar faqet e padëshiruara nga kompjuteri ose pajisja juaj celular. Shumë njerëz janë të shqetësuar për privatësinë e tyre në internet dhe duan të bllokojnë faqet e internetit të caktuara për të siguruar sigurinë e tyre të plotë dhe të fëmijëve të tyre. Disa faqe mund të përmbajnë dhe përhapin viruse, malware dhe bots. Ka shanse që ata gjithashtu do të përmbajnë përmbajtje të bezdisshme ose dikush mund të vjedhë informacionin tuaj privat. Natyrisht, ju mund t'i shmangni ato vende, por kjo nuk është alternativa e përhershme, dhe ju duhet të merrni edhe masa serioze - tabla de fotografia.

Blloko një faqe në kompjuterët Windows:

Max Bell, Menaxheri i suksesit të klientëve , thotë se ekzistojnë disa mënyra për të bllokuar një faqe interneti dhe ju mund të zgjidhni metodën e bazuar në shfletuesin tuaj, routerin tuaj të rrjetit dhe të gjithë operacionet sistem. Një shtyllë kryesore e internetit është sistemi DNS që përkthen thjeshtë dhe lehtë për të kujtuar emra të tillë si www.google.com dhe adresa IP. Ndërsa po përdorni serverin DNS për të shkuar te faqet, kompjuteri juaj do të ketë diçka të njohur si skedari Hosts. Ky skedar përdoret për të çaktivizuar qasjen në faqet e dyshimta. Metoda e mëposhtme është efektive si për përdoruesit e Windows 7 dhe Windows 8:

  • Duhet të hyni në seksionin e administratorit të kompjuterit tuaj dhe të identifikoheni duke përdorur emrin dhe fjalëkalimin tuaj dhe pastaj shkoni te C: \ Windows \ System32 \ drivers \ etc.
  • Klikoni mbi skedarin titulluar si host dhe zgjidhni Notepad nga një listë e programeve. Kliko në butonin OK dhe redakto skedarin.
  • Në fund të kësaj skedari, do të duhet të futni URL-et që dëshironi të bllokoni. Për këtë, mund të shtoni disa rreshta në fund të këtij skedari me 127.0.0..2. Atëherë ju duhet të shkruani emrin e faqes dhe ta bllokoni.

Bllokoni një faqe në telefonin tuaj Android:

Për një përdorues Android, ka disa këshilla dhe gjëra për të kujtuar. Nëse ju keni telefonin e rrënjosur, për shembull, ju mund t'i bllokoni lehtësisht faqet duke redaktuar skedarin Hosts në pajisjen dhe i drejtoni hakerët në disa faqe të tjera të uebit. Për këtë, do t'ju duhet menaxher i skedarit dhe redaktuesi i tekstit. Opsioni më i mirë është përdorimi i ES File Explorer, i cili na lejon të kryejmë detyra të shumëfishta në të njëjtën kohë.

  • Instalo ES File Explorer dhe prekni një buton menu në krye.
  • Në dosjen e sistemit, mund të shihni skedarin e quajtur Host. Duhet ta takoni atë dhe të shkoni në menynë e pop-up. Këtu ju duhet të arrini në opsion Editor Editor Shënim.
  • Prekni butonin edit dhe redakto skedarin. Këtu do të duhet të shkruani URL-të dhe emrat e faqes që dëshironi të bllokoni.
  • Mos harroni të përcjellni DNS-në e tyre, dhe shkruani në vijën e re të tipit 127.0.0.2 www.blockedwebsites.com
  • Reboot telefonin Android sapo të keni bërë gjërat e mësipërme

Nëse mendoni se kjo metodë është mjaft komplekse, duhet të instaloni aplikacionet antivirus si Trend Micro që do t'ju lejojë të bllokoni automatikisht faqet e dyshimta. Ju thjesht duhet ta instaloni këtë aplikacion dhe ta aktivizoni atë. Shko te Opsionet> Zona e sigurt dhe çlirohuni te Kontrollet e prindërve. Këtu ju duhet të klikoni dhe të krijoni një llogari. Pasi të krijohet llogaria, mund ta emërtoni atë si "Listat e bllokuara" në aplikacionin tuaj dhe të shtoni faqet e internetit që dëshironi të bllokoni në një kohë.

November 29, 2017