Back to Question Center
0

Semalt Expert: Si të shpëtoj nga Trojan Botnet

1 answers:

Trojan botnet përhapet kur masat e sigurisë nuk janë autentike dhe të besueshme. Përdoruesit të cilët janë mjaft të mirë mund të marrin bashkëngjitjet nga dërguesit e panjohur, të cilët pretendojnë të jenë të pafajshëm dhe duan që ju të përfshiheni në disa transaksione në internet. Për këtë, ata ju kërkojnë të klikoni në lidhje të veçanta, të cilat nuk janë të sigurta. Infeksionet trojan kryesisht përhapen përmes këtyre bashkëngjitjeve të dyshimta ose lidhjeve. Ato përmbajnë agjentë bot që marrin instaluar në sistemin tuaj dhe e bëjnë atë të duket si zombie. Jack Miller, Menaxheri i suksesit të konsumatorëve thotë se shumica e rasteve të Trojan botnet raportohen kur sistemet preken me një rootkit të caktuar ose me kalë të Trojës ose kur kodi i dëmshëm depërtohet në sistemet kompjuterike dhe bëhet një pjesë e kujtesës së saj - how to become a farm equipment appraiser.

Si janë përhapur këto infeksione

Ashtu si programet e tjera, botneti i trojeve shpërndahet rastësisht dhe komprometon një numër të madh të pajisjeve kompjuterike. Këto programe bëhen pjesë e pajisjes suaj kompjuterike dhe nuk ju bëjnë të ditur se po kryejnë në mënyrë aktive disa detyra të paligjshme. Për pjesën më të madhe, botnets dhe infeksionet trojan krijojnë shënime të konfigurimit në pajisjen tuaj dhe komprometojnë performancën dhe funksionalitetin e saj të përgjithshëm.

Si të hiqni Trojan botnets nga sistemi juaj?

Për fat të keq, nuk ka asnjë mënyrë për të parandaluar ardhjen e botnets Trojan dhe bots tjera, por ju mund të hiqni ato nga kompjuteri juaj në pesë mënyra të ndryshme.

Procedura № 1: Përdorimi i Autoruns

Për fat të mirë, disa programe dhe mjete ju lejojnë të shkurtoni botnetin e trojeve në një masë të madhe.Ne ju rekomandojmë të përdorni Sysinternals ose Autoruns Të dyja janë programe shumë të mira dhe janë të lehta për tu instaluar ata janë të instaluar, ju nuk duhet të harroni të aktivizoni ato sa më shpejt të jetë e mundur.Ky program do të listës të gjitha botnets trojan dhe bots tradicionale, duke ju ndihmuar për të hequr ato nga sistemi juaj.

Procedura № 2: Pastroni cache

Pasi të keni instaluar këtë program, mos harroni të pastroni cache tuaj. Më lejoni këtu t'ju them se shumica e botnets Trojan lënë fragmente të tyre prapa edhe kur ju keni hequr ato. Pra, pastrimi i cache do të sigurojë që të gjitha fragmente të tyre janë hequr, dhe ju nuk keni nevojë të kandidoni për masa të tjera të sigurisë.

Procedura № 3: Instalo programet antivirus ose anti-Trojan dhe rifreskoni ato

Ju nuk duhet të harroni të instaloni programe antivirus dhe anti-trojan dhe t'i mbani ato përditësuar çdo ditë. Këto programe do t'ju ndihmojnë të hiqni të gjitha botnets trojan, dhe sulmet DoS gjithashtu mund të parandalohen në një masë të madhe. Sigurohuni që keni mbajtur përditësimet tuaja të sigurisë dhe nuk ndiheni hezituar të blini versionet e tyre të paguara për karakteristika dhe karakteristika shtesë.

Programet e rekomanduara antivirus dhe anti-malware tools

Kaspersky, ESET Nod32, Avast, AVG, BitDefender, Antivir dhe Trend Micro janë programet më të besueshme antivirus që mund të provoni. Programet anti-malware përfshijnë Malwarebytes, Emsisoft dhe Zemana. Ju mund të shkarkoni dhe të nxjerrni ndonjë prej këtyre programeve antivirus ose anti-malware për të hequr qafe botnets Trojan brenda pak minutash. Të gjithë ata tregojnë informacion rreth asaj se si malware Trojan infekton sistemet tuaja dhe ju nuk duhet të harroni të bëni skanimin sa herë që ta ktheni kompjuterin tuaj.

November 29, 2017