Back to Question Center
0

Semalt: Llojet e ndryshme të Trojans dhe Ndikimi i tyre

1 answers:

Frank Abagnale, Menaxheri i suksesit të konsumatorëve , thotë se një Trojan është krijuar për vjedhjen e informacionit bankar nga përdoruesit në internet. Këto bota u shpërndanë me anë të postës elektronike, keyloggers dhe pop-up reklama. Përdor miliona kompjuterë mumje për ekzekutimin e prerjeve të keystroke dhe sulmon llogaritë bankare në shënjestër, si dhe vjedh të dhënat private - developed by onetech. Trojanë mbledhin informacionin dhe FBI ka zbuluar se zbuloi një kriminel kibernetik që përdorte Zeus për marrjen e më shumë se 20 milionë dollarë nga bankat kanadeze.

Llojet e ndryshme të Trojans:

Trojanë mund të klasifikohen në kategori të ndryshme bazuar në performancën e tyre dhe llojet e sulmeve.

1. Backdoor

Një trojan backdoor i jep hakerëve një shans për të kontrolluar pajisjen tuaj dhe kompromis një numër të madh të kompjuterave. Lejon lehtësisht krijuesin e tij të kryejë një sërë detyrash që i pëlqen më së shumti, duke përfshirë dërgimin, nisjen, fshirjen dhe marrjen e skedarëve, ristartimin e kompjuterave dhe shfaqjen e të dhënave. Trojans backdoor janë përdorur gjerësisht për bashkimin e grupeve të kompjuterëve të viktimave dhe formojnë rrjetet zombie ose botnet.

2. Shfrytëzoj

Exploit është një trojan që përmban të dhëna të dëmshme dhe kodet dhe merr avantazhet e dobësi në kompjuterin tuaj ose pajisje të lëvizshme.

3. Rootkits

Rootkits janë të dizajnuara për fshehjen e objekteve dhe aktiviteteve specifike në kompjuterin tuaj. Qëllimi i tyre kryesor është përhapja e gjërave me qëllim të keq në të gjithë botën dhe shtrirja e kohës gjatë së cilës programet tuaja ngarkohen siç duhet.

4. Trojan-Banker

Kjo është një lloj i veçantë i trojan që ndihmon hakerët të vjedhin të dhënat e llogarisë të përdoruesve të ndryshëm. Hakerët pastaj përdorin këtë informacion për vjedhjen e parave nga bankat në internet, kartat e kreditit dhe debitit dhe e-pagesa sistemet.

, 5. Trojan-DDoS

Trojan-DDoS është përgjegjës për kryerjen e të gjitha DOS (Denial of Service) sulme kundër adresave të synuara web. Ajo dërgon kërkesa të shumta për përdoruesit dhe infekton një numër të madh të pajisjeve kompjuterike.

6. Trojan-Ransom

Duhet të monitoroni rregullisht performancën dhe aktivitetet e sistemit tuaj në mënyrë që sjelljet e parregullta të mund të eliminohen. Të gjitha mjetet dhe softueri juaj duhet të përditësohen sidomos në patch tuaj të sigurisë.

7. Trojan Vigilance

Përdoruesit duhet të trajnohen për t'u përmbajtur nga aktivitetet që i bëjnë ata në rrezikun e infeksioneve bot dhe sulmeve malware.

8. Trojan SMS

Trojan SMS do t'ju kushtojë para dhe do të dërgojë mesazhe me tekst nga numri juaj i celularit në numrat e telefonit të normave premium çdo ditë.

, 9. Trojan-Spy

Trojan spy është programet që instalohen automatikisht në sistemet tuaja automatikisht dhe mashtrojnë fjalë kyçe, marrin screenshots dhe marrin listat e të gjitha aplikacioneve tuaja running

Antivirus, anti-trojan dhe mjet anti-malware

Kaspersky, ESET Nod32, Avast, AVG, BitDefender, Antivir dhe Trend Micro janë programet më të besueshme antivirus që mund të provoni. Programet anti-malware përfshijnë Malwarebytes, Emsisoft dhe Zemana. Ju mund të shkarkoni dhe të nxjerrni ndonjë prej këtyre programeve antivirus ose anti-malware për të hequr qafe botnets Trojan brenda pak minutash. Të gjithë ata tregojnë informacion rreth asaj se si malware Trojan infekton sistemet tuaja dhe ju nuk duhet të harroni të bëni skanimin sa herë që ta ktheni kompjuterin tuaj.

November 29, 2017