Back to Question Center
0

Semalt paralajmëron të llojeve të ndryshme të WordPress Hacks Website

1 answers:

Nëse skanimet tuaja të sigurisë kthehen pozitive, faqja e internetit mund të jetë goditur nga spammers. Ne të gjithë e dimë se WordPress është sistemi më i famshëm dhe më i mirë i menaxhimit të përmbajtjes. Për shkak të numrit absolut dhe vëllimit të faqeve WordPress online, është pothuajse e pamundur që ne të qëndrojmë të sigurt nga hacks WordPress.

Ryan Johnson, një ekspert i lartë nga Semalt , ofron këtu një pasqyrë të llojeve të ndryshme të WordPress hacks në internet për ju për të qëndruar i sigurt.

Virus

Malware mbulon të gjitha llojet e programeve dhe programeve të rrezikshme dhe të dëmshme, të tilla si viruse, trojanë, ransomware dhe spyware. Ju do të shihni llogarinë tuaj të Google Analytics; malware gjithashtu pop-ups në shfletues web paralajmërim që të kemi atë fikse sa më shpejt të jetë e mundur. Ju duhet të instaloni program antivirus ose anti-malware për ta hequr atë. Malware mund të bëjë të gjitha llojet e gjërave të dëmshme si vjedhja e detajeve të kartës suaj të kreditit, informacioni personal, dëmtimi i faqes tuaj, fshirja e dosjeve të rëndësishme dhe mbyllja e kompjuterit ose pajisjes suaj celular derisa të paguani shpërblimin.

Phishing

Sulmet phishing kryesisht ndodhin me anë të postës elektronike që ju tërheq të hapni bashkangjitje të caktuara ose hyni në disa faqe të tilla si PayPal, banka e Amerikës dhe të tjerët. Ata duan që ju të klikoni mbi lidhjet e dyshimta dhe të dukeni autentike. Në përgjithësi, sulmet phishing kanë për qëllim të mashtrojnë ju, dhe hakerat përdorin ato email për të vjedhur kredencialet tuaja në internet. Ju kurrë nuk duhet të klikoni ndonjë shtojcë email që duket e dyshimtë ose e çuditshme.

Injeksione SQL

SQL është një gjuhë kompjuterike e përdorur nga bloget dhe faqet e internetit të WordPress-it tuaj. SQL (Strukturuar Query Language) ndihmon në komunikimin me bazat e të dhënave. Në pak fjalë, injeksionet SQL mund të zëvendësojnë pyetjet SQL me kodet që udhëheqin bazën e të dhënave për të bërë diçka si hakimi dhe phishing. Hakerët e përdorin këtë informacion për të vjedhur të dhënat tuaja dhe për të transferuar skedarët tuaj nga një kompjuter në tjetrin. Plugins Wordpress dhe tema të ndryshme mund të ndihmojnë në parandalimin e injektimeve SQL.

fjalëkalime të komprometuara

Me llogari të ndryshme në internet, njerëzit përdorin të njëjtin fjalëkalim në vende të ndryshme. Nëse hakerat zbulojnë një nga fjalëkalimet tuaja, ata mund të jenë në gjendje t'i qasen lehtësisht llogarive të shumëfishta. Kjo është arsyeja pse ju duhet të parandaloni që fjalëkalimet tuaja të kompromentohen dhe të mbajnë fjalëkalime të ndryshme për llogari të ndryshme.

Përditësimet e softuerëve të humbur

Ekspertët e WordPress janë të kujdesshëm në përmirësimin e shtojcave, programeve dhe temave. Përdoruesit e Wordpress nuk janë të kujdesshëm për instalimin dhe përditësimin e programeve të tyre. Kështu, mungesa e përditësimeve të softuerëve mund t'ju bëjë të vuani në internet. Është e sigurt të thuhet se kjo është bërë një nga problemet më të mëdha në internet dhe mund të humbni skedarë dhe të dhëna të ndryshme të vlefshme për shkak të përditësimeve të komprometuara të softuerit.

Temat dhe shtojcat e pasigurta

Ndërsa njerëz të ndryshëm i kontribuojnë WordPress kodeve në format e temave dhe shtojcave, hakerat mund të përhapin me lehtësi malware dhe viruse. Mbrojtja më e mirë është që të mbahen shtojcat dhe temat e përditësuara.

Politikat e dobëta të sigurisë

Politikat e dobëta të sigurisë mund t'ju bëjnë të ndiheni të trishtuar dhe biznesi juaj mund të ndalet në rritje. Nëse njerëz të shumtë kanë hyrë në faqen tënde, nuk keni nevojë të bëni pastaj Admin. Në vend të kësaj, ju mund t'i caktoni role të ndryshme dhe t'i pengoni ata të hyjnë në panelin Admin të faqes tuaj WordPress.

DDOS

Sulmet e Shpërndara të Mohimit të Shërbimit janë të përhapura dhe janë nisur lehtë në internet. Ata lehtë mund të sjellin poshtë dhjetëra vende pa dijeninë e webmasters Source .

November 29, 2017