Back to Question Center
0

Semalt shpjegon ndryshimin midis mohimit të sulmeve të shërbimit, Keylogging dhe abuzimeve Pay-Per-Click

1 answers:

Programet e enkriptimit janë të dizajnuara për të zbuluar bots dhe për të parandaluar ato nga marrja e çdo lloj informacioni. Është shumë për të ardhur keq që botnet janë përshtatur për të shkatërruar sigurinë dhe ata instalojnë programe keylogger në makinat e infektuara. Keyloggers ndihmojnë bots kontrollin dhe filtruar të gjitha programet e një pajisje kompjuterike, të cilat janë përdorur më pas për të rrëmbyer një PayPal ID ose detajet e kartës së kreditit. Botnetet përdoren gjithashtu për të përhapur dhe përhapur lloje të ndryshme të viruseve dhe botneteve në një rrjet - contratar un dominio web panama. Ata kurth përdoruesit në aktivitete me qëllim të keq dhe të ekzekutuar pajisjet e tyre kompjuterike, si dhe ID email. Nëse ndodh që të klikoni në një sistem pagese-per-klik, botnet mund të kenë të dhënat tuaja financiare. Zombies janë përdorur gjerësisht për të manipuluar informacionin e një përdoruesi për të fituar disa para nga sistemet e saj pay-per-click.

Jack Miller Menaxheri i suksesshëm i suksesit të konsumatorëve , shpjegon se botnet janë përdorur për të nisur sulme në një pajisje ose rrjet të caktuar kompjuterik dhe për të prishur shërbimet duke rrëmbyer lidhjet. Për më tepër, ata konsumojnë bandwidth e rrjetit tuaj dhe mbingarkoj burimet e sistemit..Sulmimi i sulmeve të shërbimit (DoS) përdoret zakonisht për të shkatërruar një vend konkurrent dhe luan një rol jetësor në marrjen e tij.

Botnets Madhësia:

Botnetet ndryshojnë në kompleksitet dhe madhësi; disa prej tyre janë të mëdha, ndërsa të tjerët janë të vegjël. Binarët e mëdhenj kanë mijëra zombie individuale, dhe botnetët e vegjël mund të kenë vetëm disa qindra dronë. Botnetët u zbuluan së pari në korrik 2010, kur FBI arrestoi një slloven të ri. Ai u fajësua për përhapjen e gjërave keqdashëse nga qindra në mijëra pajisje kompjuterike. Në një mesatare, 12 milionë kompjuterë u infektuan me botnet. Ka lloje të ndryshme të bots me qëllim të keq, disa prej të cilave mund të infektojnë pajisjet kompjuterike në të njëjtën mënyrë si viruset ose malware, dhe disa prej tyre janë të vogla dhe nuk mund të infektojnë pajisjen tuaj me çdo kusht. Një rrjet robot ose botnet është grupi i kompjuterëve apo bots zombie që kontrollohen nga spammers dhe manipulon pajisje të shumta. Botnetet ka të ngjarë të jenë rrjete të ligjshme të pajisjeve kompjuterike që përpunojnë programe të njëjta ose grup kompjuteri të infektuar me viruse dhe malware. Pasi të instalohet në pajisjet tuaja kompjuterike, kryesisht pa dijeninë e përdoruesve, kompjuteri juaj do të bëhet një zombie, drone ose kompjuter në asnjë kohë. Nuk do të funksionojë siç duhet dhe nuk do t'i rezistojë kontrollit të kontrollorëve të botëve. Në rrethana të tilla, programet anti-malware ose antivirus duhet të aktivizohen sa më shpejt që të jetë e mundur.

Monitorimi i Spam dhe Trafikut:

Një botnet përdoret gjithashtu për të infektuar protokollin TCP / IP të pajisjes kompjuterike dhe aplikon aplikacionet e tij specifike në të. Botnets janë përdorur gjerësisht në conjugation me disa zombies dhe viruset dhe korrjes adresat e-mail. Ata dërgojnë një numër të madh të të dhënave spam dhe email phishing për viktimat. Në mënyrë tipike, zombies dhe bots janë përdorur për mashtrim username dhe fjalëkalimin e një përdorues në mënyrë që botnet mund të kontrollojë funksionet e saj dhe mund të shfrytëzojnë atë. Ju duhet të përditësoni rregullisht arna tuaj të sigurisë për të siguruar sigurinë tuaj online.

November 29, 2017