Back to Question Center
0

Semalt shpjegon se si të trajtohet Google Spam Analitik

1 answers:

Në vitet e fundit, faqet e internetit të sigurisë ka qenë një shqetësim i madh për pronarët e internetit. Arritja e raporteve të pastra në Google Analytics kërkon nivele të larta vigjilence. Ghost dhe bot referimi spam është bërë kohët e fundit temë diskutimi në industrinë e marketingut të përmbajtjes - uzak sunucu kiralama. Hapja e llogarisë suaj të Google Analytics për ta gjetur atë të prekur nga spam-i i ghost-it dhe bot-referimit mund të jetë një telash i vërtetë.

Përmbajtja dhe marketingja dixhitale kërkojnë të arrihen statistika të pastra në llogarinë tuaj të Google Analytics. Megjithatë, marrja e procedurave të biznesit duke përdorur të dhëna të prekura nga spam-i i referimit mund të çojë në keqinterpretime dhe procedura të gabuara të biznesit. Firmat B2C, faqet e internetit të WordPress dhe bizneset B2B kanë shprehur shqetësimin e tyre lidhur me sigurinë e internetit.

Jack Miller, menaxheri i suksesshëm i suksesit të klientëve , thotë se kuptimi i bazave të Google Analytics është me rëndësi të madhe për të udhëhequr biznesin tuaj në drejtimin e duhur. Një numër i mirë i kompanive kanë rënë për shkak të renditjes së ulët në algoritme si rezultat i kohëzgjatjes minimale të seancës dhe ritmeve të larta të fryrjes. Zgjimi për të gjetur një numër të mirë të trafikut të sitit tënd vjen nga fantazma dhe trafiku i bot mund të jetë irritues.

Si punon spam Google Analytics

Kohët e fundit, pronarët e faqeve që ndeshen me trafik të moderuar shprehën shqetësimet e tyre për gjetjen e trafikut të fantazmave në raportin e tyre analitik. Për starters, vlen të theksohet se ekzistojnë dy lloje të spam Spam:

  • Ghost spam referimi
  • Bot referimi spam

Spam Ghost referrer ndikon në llogaritë analitike të Google indirekt pasi që asnjë bots nuk mund të vizitojë faqet e internetit. Në vend të kësaj, përdoruesit e spameve rrëmbejnë kodet e analytics dhe lidhen direkt me serverët e GA..Spammerët kanë tendencë të postojnë trafik direkt në faqen tuaj pa vizituar faqen tuaj te internetit. Sipas search engine profesionistëve të optimizimit, Google Analytics është vendi më i mirë për të filtruar dhe bllokuar spamin e referimit të ghost.

A jeni një webmaster që përjeton një rritje të trafikut në faqen tuaj të internetit dhe pranë kohëzgjatjes së sesionit zero? Ju nuk keni nevojë të bëni panik. Kjo është spam spam referimi. Trafiku Bot punon për të ngadalësuar faqen tuaj duke shënuar trafikun tuaj dhe regjistrimin e referimit të rreme.

Këshilla se si të bllokoni analytics spam

Përdorimi i serverëve për të bllokuar bllokimin e referimit

Bllokimi i spamit të fantazmës dhe botit të referimit në servera të ndryshëm dhe faqet e internetit të shumta mund të jetë një detyrë e vështirë për t'u ekzekutuar. Përjashtimi i spam-it të analytics Google duke përdorur serverat përjashton spam-in e botëve, duke lënë anash skualifikimin e fantazmave me raportet tuaja.

Përdorimi i filtrit të hostname të vlefshëm për të përjashtuar spamin e analytics

Përdorimi i filtrit të shikimit të hostname për të përjashtuar spamin e analytics mund të bëhet lehtë në kompjuterin tuaj lokal. Ju nuk dëshironi që kjo detyrë të jetë kohë-konsumuese. Krijoni hostname përfshijnë filtra për të eliminuar si bot dhe ghost spam referimi nga skewing me raportet tuaja.

Përdorimi i mjeteve të filtrave automatikë të spamit

Filtri automatik i filtrave të spamit është shumë i mbrojtur nga ekspertët kur është fjala për bllokimin e spamit të referimit nga analytics juaj. Ky mjet filtri u zhvillua duke përdorur versionet më të fundit të teknologjisë heuriste për të bllokuar dhe përjashtuar spamin e referimit nga llogaria juaj. Mjeti i filtrit automatik të spam-it përbëhet nga karakteristika të skanimit për të zbuluar dhe gjetur ecurinë e llogarisë suaj Google Analytics.

Keqtrajtimi i raporteve të Google Analytics mund të rrezikojë lehtë përpjekjet tuaja të ardhshme të marketingut digjital. Ghost dhe bots spam referimi ka qenë kohët e fundit tema e fokus në shumë agjenci të marketingut dixhital. Mos lejoni që spam-i i referimit të ndikojë në ëndrrat tuaja të marketingut. Ekzekutoni strategjitë e theksuara më lart për të mbajtur llogarinë tuaj të lirë nga bots dhe spam e referimit të fantazmës.

November 29, 2017