Back to Question Center
0

Semalt: Si të bllokohet spam në IIS

1 answers:

Spam referues është bërë një kërcënim i zakonshëm dhe i keq për shkak të përhapjes së blogeve të reja në kohët e fundit. Ashtu si spam-i i komenteve dhe ndjekjes, spam-i i referimit është projektuar për të vendosur lidhje në një vend fyerje me qëllim të ngasjes së trafikut dhe rritjes së trafikut të motorëve të kërkimit . Zakonisht, komentet dhe bots ndjekëse mund të mbahen duke përdorur metoda të verifikimit njerëzor të tilla si kittenauth, captcha dhe spam lookup shërbime përfshirë Askimet.

Për fat të keq, spam referrer është një kazan i ndryshëm i peshkut krejt. Kjo është për shkak se nuk kërkon të vendosë lidhje direkt në një faqe interneti. Në vend të kësaj, bot mbështetet në blogerët që duan të postojnë statistika në faqet e tyre rreth vendit ku trafiku i tyre vjen nga zakonisht i njohur si referrer - ladies replica designer watches. Këto spambots goditi faqen tuaj të internetit me referim të rreme që çon në faqen tuaj. Papritmas, pronarët e blogeve fillojnë të kuptojnë statistikat e drejtpërdrejtë të referimit të shfaqur në faqet e tyre me lidhje prapa në faqet e internetit të çuditshme. Bot e bën këtë në mënyrë të përsëritur, dhe nëse asgjë nuk është bërë, botët mund të marrin sasi të mëdha të resurseve bandwidth që rezultojnë në një mohim të shërbimit (DOS).

Michael Brown, ekspert i Semalt , deklaron se në rastin më të mirë, botët do të përmbyten me shkrimet tuaja me të dhëna të rreme, duke ju lënë pa ide se ku po vjen trafiku yt. Nëse ju keni qenë të goditur nga këto bots, këtu është se si të bllokojë spam në iis:

Rishikoni ISAPI

Webmasters të cilët janë goditur nga bots referrer janë të befasuar të kuptojnë se ata mund të mbajnë bots jashtë duke bërë ndryshime në dy rreshta në krye të file ISAPI Rewrite httpd.ini. Marrja e këtyre ndryshimeve kryen një kontroll të paarsyeshëm të referencës së të gjithë trafikut në hyrje kundrejt listës suaj të bots referrer të njohur. Pasi të zbulohet një ndeshje, nuk kryhet asnjë përpunim i mëtejshëm dhe nuk është gjetur një faqe (404) kodin e gabimit.

#Block referimi SPAM

# Shtoni fjalë kyçe në mes më poshtë dhe veçohen me

Referuesi i RewriteCond:. * (?: fjalë kyçe | shkoni këtu). *

RewriteRule (. *) $ 1 [I, F]

Për të mbajtur bots jashtë, plotësoni në kllapa duke përdorur fjalë kyçe siç tregohet më lart nga varg referimi dhe ndarë ato me simbol tub. Nëse bots po godasin duke treguar në një faqe 1.marine.com dhe site2.marine.com, thjesht shkruani fjalen detare. Kjo do të bllokojë çdo përpjekje të tanishme dhe të ardhshme nga faqet me fjalën detare nga goditja e sitit tuaj. Mbani në mend se ISAPI Rewrite nuk bën dallim midis një referimi të mirë nga një e keqe. Kjo do të thotë që çdo referrer me fjalë që përputhen me atë që keni vendosur do të bllokohet edhe nëse është trafik i ligjshëm.

Pasi të keni vendosur filtrat në vend, do të vini re një ndryshim në shkrimet tuaja të referimit. Nëse bots ju kanë goditur me të vërtetë, do të ketë një reduktim të ndjeshëm në përdorimin e burimeve të sistemit. Megjithëse ISAPI Rewrite për të mbajtur bots referimi nuk mund të jetë zgjidhja më elegante e problemit, është shumë efektive në mbajtjen e tyre.

Bots gjithmonë evoluojnë

Para se të rriheni dhe të relaksoheni për shkak se keni arritur të bllokoni spam në iis, mbani në mend se bots gjithmonë evoluojnë. Herët ose vonë ata do të outsmart filtra tuaj spam. Për të mbajtur përpara bots, monitoroni shkrimet tuaja të referimit. Nëse vëreni ndonjë faqe të re të spam-eve të referimit, shtoni ato në listën tuaj.

November 29, 2017